MASZYNY VENDINGOWE - FUNKCJONALNOŚĆ W KAŻDYM CALU

MASZYNY VENDINGOWE – FUNKCJONALNOŚĆ W KAŻDYM CALU

Czym jest vending? W czym tkwi jego fenomen? Przede wszystkim w funkcjonalności. Vending oznacza wydawanie produktów bez udziału człowieka (personelu obsługującego), jest to tzw. wydawanie bezobsługowe. Specyfika branży vendingowej polega na tym, że dystrybutorem jest sam automat, nie istnieje bezpośredni nadzór człowieka nad dokonywanymi transakcjami. Dzięki automatom vendingowym możliwy jest dostęp do produktów 24 godziny na dobę. W dobie inteligentnych rozwiązań zyskują coraz większą popularność. Vending w wielu dziedzinach nie ma sobie równych. Właścicielom i dzierżawcom automatów daje wiele korzyści, jest ekonomiczny – pozwala na kontrolę i ograniczenie kosztów zużycia materiałów, dostarcza niezbędne dane analityczne, minimalizuje marnotrawstwo.

Automaty vendingowe to nic innego jak tzw. placówki dystrybucyjne, które pomagają monitorować i zarządzać nimi, w sposób minimalizujący ryzyko postojów wynikających z niedostatecznej liczby produktów w magazynie bądź awarii sprzętu. Cechy, które wyróżniają automaty vendingowe na tle innych form dystrybucji to przede wszystkim prostota, wygoda, szybkość i bezpieczeństwo.

Wdrożenie systemu vendingowego oznacza szereg korzyści nie tylko dla zarządu, ale również dla pracowników. Przedsiębiorstwo wykazuje mniejsze zużycie środków bezpieczeństwa i higieny pracy, narzędzi, a to dlatego, że pracownicy starają się utrzymywać porządek na stanowisku pracy. Kluczowym czynnikiem jest również zapobieganie stratom przedsiębiorstwa poprzez efektywny system prewencyjny. Dzięki dobrej lokalizacji automatów, nie ma potrzeby pokonywania ogromnych odległości w celu pobrania artykułów – z reguły automaty vendingowe usytuowane są w miejscach przy stanowiskach roboczych – zwiększa się tym samym wydajność produkcyjna. Oznacza to jednak dla przedsiębiorców zmiany, przede wszystkim w zakresie oporu pracowników przed zmianami, zmiany w modelu pracy pracowników, wprowadzanie nowych zachować, pilnowanie zgodności systemowych map automatów z faktycznym zatowarowaniem, dyscyplinę przy uzupełnianiu. Jednym z istotnych aspektów jest przydzielenie odpowiedzialności za monitoring systemu, pilnowanie porządku oraz sprawne wykorzystanie otrzymanych informacji. Właściwe zastosowanie i wykorzystanie automatów dystrybucyjnych prowadzi jednak do wymiernych korzyści – redukcji kosztów operacyjnych i zwiększenia wydajności przedsiębiorstwa. 

Automaty vendingowe BHP są takie same dla każdego Klienta (mogą się różnić wielkością i ilością oferowanych lokalizacji). Dostosowany do indywidualnych potrzeb jest system, możliwość logowania do automatu, zindywidualizowane są magazynowane artykuły oraz polityka składania zamówień.

Vending ma wiele twarzy, w dobie globalizacji i rozwoju technologicznego, automatyzacji większości procesów, popularność automatów vendingowych stale rośnie. Postępująca automatyzacja sprawiła, że automaty vendingowe znalazły zastosowanie w wielu miejscach, niosąc za sobą dużo korzyści. Wydawanie bezobsługowe w warunkach pandemii, gdzie niezwykle ważne jest zachowanie dystansu społecznego nabrało nowego znaczenia, niewątpliwego atutu jakim jest bezpieczeństwo.

Popularność zastosowania maszyn vendingowych wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju obejmującą aspekty ekonomiczne i społeczne. W porównaniu do standardowego magazynu, procesy magazynowe z wykorzystaniem automatów vendingowych są zdecydowanie bardziej efektywne. Mozolne wyszukiwanie artykułów przez pracowników magazynu stało się przeszłością, a pracownicy nie muszą w nieskończoność czekać na niezbędny asortyment.