DANE, DANE I JESZCZE RAZ DANE - NAJWAŻNIEJSZY SUROWIEC CZWARTEJ REWOLUCJI PRZEMYSŁOWEJ

DANE, DANE I JESZCZE RAZ DANE – NAJWAŻNIEJSZY SUROWIEC CZWARTEJ REWOLUCJI PRZEMYSŁOWEJ

Jeśli nie mierzymy, to nic nie wiemy. Jeśli nie wiemy, to nie możemy działać. Jeśli nie działamy, to narażamy się na straty. Mikel J. Harry

Sektor logistyczny czerpie pełnymi garściami z nowoczesnych rozwiązań technologicznych usprawniających pracę całego systemu logistycznego. Czwarta rewolucja przemysłowa określana jest jako przejście do przemysłowych systemów cyber-fizycznych. Zatem inteligentna fabryka to koncepcja zakładu produkcyjnego, w której występuje daleko idąca integracja i interakcja świata cyfrowego i fizycznego.

Systemy magazynowe oraz towarzyszące im oprogramowanie wspierają przepływ towarów nie tylko na magazynie, ale również na hali produkcyjnej poprzez obsługę surowca, półproduktu, wyrobu gotowego na liniach oraz gniazdach produkcyjnych. Idea, która przyświeca oprogramowaniu magazynowemu to śledzenie wszystkich procesów logistycznych zachodzących w magazynie oraz eliminacja błędów powstających podczas realizacji tychże procesów. Programy magazynowe wspomagają rozmieszczenie materiałów, towarów, produktów i wyrobów magazynowych w odpowiednich lokalizacjach magazynowych. Software magazynowe dostarczają narzędzi analitycznych i optymalizacyjnych, dzięki analizie wielu czynników m.in. współczynnika rotacji produktów.

 

Oprogramowanie to sprawny mózg magazynu, stworzony, aby zarządzać i podejmować trafne decyzje. Programy dostarczają niezbędne dane do podejmowania kluczowych decyzji i poprawy funkcjonowania całego przedsiębiorstwa, dają dostęp do aktualnej informacji o stanach magazynowych – systemy pozwalają dostosować raporty do indywidualnych potrzeb, dokładne śledzenie oraz pełne zarządzanie łańcuchem dostaw pozwala skutecznie planować i kontrolować procesy logistyczne i produkcyjne. 

Wykorzystanie potencjału systemów magazynowych nie tylko usprawnia zarządzanie zapasami, ale również pozwala uzyskać maksymalną wydajność operacji związanych ze składowaniem i obsługą całego magazynu. Pozyskiwanie dynamicznych informacji – które nieustannie podlegają zmianom – dotyczących funkcjonowania magazynu w czasie rzeczywistym.

Moduły magazynowe systemów informatycznych obsługują przyjęcia i wydania magazynowe, pozwalając jednocześnie na ewidencję z wielu jednostek magazynowych. Raporty, statystyki oraz wydruki można dopasować do indywidualnych potrzeb użytkowników. Systemy umożliwiają kontrolę zapasów produktów znajdujących się w maszynach vendingowych poprzez stałą kontrolę nad stanami minimalnymi określonymi przez administratora systemu. Rozbudowane kartoteki towarów pozwalają m.in. na określenie grup i cech danego produktu, ilości minimalne i maksymalne dla poszczególnych użytkowników. Systemy magazynowe umożliwiają zatem prowadzenie ewidencji zdarzeń zachodzących w codziennej pracy magazynu.

Systemy informatyczne wspomagają działania logistyczno – magazynowe, pozwalają na zwiększenie efektywności działalności magazynu materiałów i towarów oraz półproduktów i wyrobów gotowych. Ideą, która przyświeca systemom informatycznym jest śledzenie procesów logistycznych zachodzących w magazynie lub hali produkcyjnej oraz eliminacja błędów powstających podczas realizacji wyżej wymienionych zadań.

Optymalny proces produkcyjny czy magazynowy, to taki, który wykorzystuje wszystkie dostępne środki (ludzi, maszyny, informacje) w najlepszy możliwy sposób. Kompletne dane dotyczące procesów oraz ich analiza w czasie rzeczywistym pozwala na wyznaczenie optymalnego rozwiązania i wykorzystania dostępnych środków.